اخبار سمینار و کارگاه آموزشی شهر آینده

اطلاعیه

بسمه تعالی

شرکت کنندگان محترم در کارگاه طراحی شهری ” شهر آینده” فرمت ارائه مساله شناسی و رهیافت به ایده اولیه برای سایت کارگاه در این فایل قرار داده شده است. این گزارش باید در روز اول کارگاه ارائه گردد.

با آرزوی موفقیت


دریافت فایل

اطلاعیه در خصوص بازدید از سایت طراحی (ثبت نام کنندگان بسته شماره 2)

بسمه تعالی

به اطلاع کلیه شرکت کنندگان در بسته 2 ثبت نام کارگاه آموزشی شهر آینده می رساند که بازدید از سایت طراحی ( شهر جدید اندیشه) در تاریخ 8 بهمن ماه رو جمعه ساعت 10 صبح از محل دبیرخانه سمینار و کارگاه می باشد. از این رو شرکت کنندگان باید تا ساعت 10 در محل آدرس دبیرخانه حضور داشته باشند. شرکت کنندگان می توانند وسایل برداشت میدانی را با خود به همراه داشته باشند.
آدرس دبیرخانه: تهران،جلال آل احمد (شرق به غرب)، روبروی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، نرسیده به پل گیشا، نبش خیابان اول، پلاک 9، واحد 3.

دانلود فایل مستندات کارگاه آموزشی

لیلا عراقیان در نگاهی به مفهوم کیفیت فضا از دریچه معماری در رویداد بین المللی ” شهر آینده”

Hooman Froughmand Arabi

لیلا عراقیان دانش آموخته مهندسی معماری از دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکوور کانادا می باشد که فعالیت های زیادی در حوزه معماری و معماری شهری داشته اند. ایشان طراح پل طبیعت در شهر تهران می باشند که توانست جایزه آقاخان در سال گذشته میلادی را کسب نماید. دغدغه طراحی معماری وی همواره با مفهوم ارتقا کیفیت هموراه بوده است. وی دیدگاه خود پیرامون شهر و کیفیت را در مصاحبه ای با دبیرخانه سمینار وکارگاه آموزشی بین المللی شهر آینده اینگونه بیان می کند.


” توجه طراحی معماری به ارتباط عنصر با بستر و زمینه آن از جهات مختلف، که مهمترین آن تجربه ی زندگی اجتماعی افراد در فضا می باشد، وظیفه اصلی یک معمار خوب به شمار می آید.”

شهر به عنوان پدیده ای متشکل از عناصر معماری، واجد لایه های متعددی ست که کالبد، به عنوان ظرفی برای بروز فعالیت انسان، تنها یکی از این لایه ها به شمار می رود. از این رو به همان میزان که طراحی کالبد عنصر معماری اهمیت دارد، توجه به تأثیر این خلق، بر سایر لایه ها که مستقیما درارتباط با پدیده ی پیچیده ی انسان می باشند واجد اهمیت است. نقطه ی تماس پدیده شهر با عناصر معماری، فضاهایی هستند که دربرگیرنده ی حیات و زندگی اجتماعی انسان می باشند. از این رو آنچه می تواند سبب انفکاک حوزه معماری و شهرسازی و افت کیفیت فضاهای شهری باشد، عدم توجه معماران به بستر و زمینه ی طراحی و فضاهایی ست که به تبع خلق یک عنصر معماری پدید می آیند.

دانش طراحی شهری به منظور پرکردن خلاء فوق پدید آمده است که اگرچه در ساماندهی فضایی شهرها در مقیاس های گوناگون تأثیر بسزایی داشته است، اما از اهمیت نقش معماران در این حوزه نمی کاهد. توجه طراحی معماری به ارتباط عنصر با بستر و زمینه آن از جهات مختلف که مهمترین آن تجربه ی زندگی اجتماعی افراد در فضا می باشد، وظیفه اصلی یک معمار خوب به شمار می آید. تنها در این شکل از همکاری و هماهنگی طراحان در حوزه ها و سطوح مختلف است که می توان به شهری واجد کیفیات مطلوب محیطی و فضایی دست یافت. در این میان نقش عنصر معماری به عنوان دانه اصلی شکل دهنده کالبد شهرها بیش از هر چیز دیگری می باشد و انتظار می رود معماران همواره به این مسئله آگاه باشند که هر خطی که بر کاغذ می نشانند در شکل فضایی آن متعلق به انسانی ست که فارغ از مشخصه های بیولوژیکی و نیازهای زیستی، پدیده ای واجد حیات اجتماعی ست و فضاهای شهری به عنوان بستر این تعاملات و ارتباطات به صورت مستقیم از آن اثر می پذیرند.

خبر ویژه برای شرکت کنندگان در کارگاه های طراحی ” شهر آینده”

Matthew Carmona

اعطای “Letter of Acknowledgment” به نفرات منتخب کارگاه ها از طرف پروفسور کرمونا
به اطلاع کلیه شرکت کنندگان در کارگاه های طراحی ” شهر آینده ” با مدیریت پروفسور متیو کرمونا می رساند که پروژه های برتر در کارگاه به صورت ویژه ای توسط ایشان ارزیابی می گردد و در پایان دوره، گواهینامه ای که در برگیرنده ویژگی های مثبت افراد شرکت کننده می باشد فقط به نفرات برتر شرکت کننده در کارگاه ها، توسط ایشان ارائه می گردد. این گواهی نامه تاییدی از طرف پروفسور کرمونا بر ویژگی های مثبت افراد برگزیده می باشد که برای استفاده در آینده حرفه ای و تحصیلی موثر می باشد. موضوع هر گواهی نامه با توجه به بازخورد افراد متفاوت می باشد و این موضوع به غیر از گواهی نامه حضور در کارگاه می باشد. از این رو دبیرخانه سمینار و شورای سیاست گذاری پیشنهاد می کند که جهت آشنایی بیشتر با مفاهیم مورد نظر پروفسور کرومونا از منابع ذکر شده در وب سایت www.Iedi.ir/carmona استفاده نمایند تا بتوانند پیش زمینه ای جهت کاربست مفاهیم نظری جدید در کارگاه های عملی داشته باشند.
برای اطلاعات از موضوع کارگاه به وب سایت سمینار و کارگاه آموزشی بین المللی ” شهر آینده ” مراجعه

گفتگو با کریم وحدت مسئول کارگاه های طراحی شهری سمینار و کارگاه بین المللی شهر آینده

Hooman Froughmand Arabi

کریم وحدت دانش آموخته طراحی شهری از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران می باشد. وی کارگاه های متفاوتی را در حوزه طراحی شهری و محیط ساخته شده در دانشگاه ها و موسسات متفاوت و نیز برای ارگان های متفاوت ارائه کرده است. در کارگاه UAA2012 ایشان دستیار پروفسور جان لنگ در دانشگاه تهران و همچنین در کارگاه Eco-Responsive Urban Design دستیار پروفسور یان بنتلی با همکاری دانشگاه شهید بهشتی بودند. وی همچنین کارگاه های متفاوتی در زمینه طراحی عملی در حوزه شهرسازی و معماری شهری در ایران در حوزه مهندسین مشاور و نهادهای مدیریتی برگزار کرده اند و در مهندسین مشاور به عنوان مدیر طراحی شهری فعالیت های زیادی داشته است. ایشان در مورد برنامه کارگاه های پیش رو با مدیریت پروفسور کرمونا در تاریخ 14 و 15 بهمن ماه در محل دانشگاه علم و صنعت ایران اینگونه توضیح می دهد.

این کارگاه دوره آموزشی عملی می باشد که مهارت های فهم، شناخت و ایجاد اصول برخورد با فضاهای عمومی شهری و انتخاب ابزار مناسب برای مدیریت توسعه با کیفیت بالا، در آن به شرکت کنندگان به صورت عملی آموزش داده می شود. این کارگاه ها در کشورهای انگلستان، هلند، امریکا و بسیاری از نقاط دنیا توسط پروفسو متیو کرمونا برگزار شده است و در ایران با همکاری اساتید برجسته ایرانی با محور های زیر تعریف گردیده است.

کارگاه اول: شناسایی اصول کلیدی فضاهای عمومی درشهر تهران و شهر های جدید و ارائه پیشنهادات طراحانه
کارگاه دوم: طراحی بهتر از طریق مدیریت بهتر: ابزار و روش ها برای مدیریت کنشگرانه در توسعه با کیفیت

از نزدیک به یک دهه پیش، پروفسور متیو کرمونا در ایران در 4 رشته برنامه ریزی، طراحی شهری و معماری منظر و معماری تاثیر گذاری خود را بر بستر آموزشی و پروژه های عملی در حوزه های متفاوت گذاشته است. استفاده از روش های تحلیلی وی در رشته برنامه ریزی و طراحی شهری و معماری منظر تحت عنوان “ابعاد طراحی شهری” تقریبا به عنوان یک مدل شناختی و رهیافت به ایده رایج در بسیاری از نهادها و موسسات و مهندسان مشاوران مورد استفاده قرا گرفته است. برجسته ترین شاخصه پروفسور کرمونا، متدولوژی برخورد با پروژه های متفاوت است که وی را به برجسته ترین محقق در حوزه شهرسازی و محیط در بریتانیا تبدیل ساخته است. قاعدتا بسیاری از معماران و شهرسازان فعالیت های ” CABE” ( Chartered Association of Building Engineers) در بریتانیا را دنبال کرده اند که به عنوان قوی ترین نهاد در حوزه ارتقا دانش و تجربه رشته های موثر در طراحی محیط ساخته شده و همکاری با مشاوران و توسعه دهنداگان در سرتاسر دنیا فعالیت می کردند. بعد از CABE پروفسور کرمونا Place Alliance را با همکاری کالج سلطنتی لندن راه اندازی کرد که مسیر خلق مکان و ارتقا کیفیت شهری را دنبال می کنند. این نهاد در حال حاضر برجسته ترین سازمان در حوزه مدیریت شهری در بریتانیا است. بدیهی است حضور ایشان، با توجه به چالش های متفاوت در برخورد با پروژه های شهری و محیط در ایران می تواند نقطه عطفی در کسب یک دیدگاه ویژه برای متخصصان جوان در کشور باشد.

تمایز ویژه :
یکی از اهداف برجسته این کارگاه فهم و تعامل حرفه ای تصمیم گیرندگان متفاوت در 5 گروه مدیریت شهری، برنامه ریزی شهری، طراحی شهری، معماری منظر و معماری می باشد. در واقع این موضوع برای اولین بار سعی دارد تا از یک زاویه تعاملی متخصصان متفاوت را در کنار هم قرار داده است و در نهایت به یک برآیند سازنده از تنوع دیدگاه های موثر در خلق و ارتقا کیفیت در سطح شهر منتج می گردد. به صورت کلی، مزیت اصلی مجموع این سمینار ها و کارگاه ها، انتقال دانش کارکردی آن است. برنامه‌ها به صورت مدون و از یک مبانی و پارادایم‌های رایج شروع کرده که شامل سه بخش می‌باشد که در ادامه یکدیگر می‌آیند. این دانش یک سیر تکمیلی مرتبط را طی کرده و اساسی‌ترین مباحث در حوزه شهرسازی، طراحی شهری، معماری و معماری منظر را از ایده تا عمل پوشش می‌دهد.

برنامه عملیاتی کارگاه ها:
• تبیین کارگروه اساتید ایرانی برای همکاری با پروفسور کرمونا در 5 رشته مدیریت شهری، برنامه ریزی شهری، طراحی شهری، معماری منظر و معماری
در این راستا اساتید برجسته ای از این 5 گروه ذکر شده انتخاب شده اند تا در برنامه کارگاه ها با پروفسور متیو کرمونا در این زمینه همکاری داشته باشند. هر کدام از اساتید دیدگاه های خاص خود پیرامون انتخاب سایت مورد نظر، شاخص های متانظر با هر رشته و موضوع ارتقا کیفیت، همپیوندی با سایر رشته ها و ابزار و مکانیزم متناسب با بستر شهرسازی ایران را ارائه می دهند.
• برنامه بازدید از سایت واقعی طراحی به صورت دو هفته قبل از شروع کارگاه ها برنامه ریزی شده است که در قالب یک تور شهری، فراهم اوردن اسناد لازم برای اقدام در سایت طراحی و تهیه مدارک شناختی لازم برای هر پروژه می باشد.
• برنامه برگزاری کارگاه ها در دو روز و هر کدام به مدت 5 ساعت خواهد بود که هر کدام از گروه ها زیر نظر پروفسور کرمونا و در راستای مفاهیم مطرح شده پروژه های عملی خود را به پیش می برند. بررسی دستاوردهای کارگاه از دیدگاه های مترتب بر هر کدام از 5 رشته ذکر شده از اولویت های کارگاه ها می باشد. در پایان کارگاه ها، هر کدام از پروژه ها به نقد و بررسی گذاشته می شود و از گروه های برتر از طرف کمیته برگزاری، پروفسور کرمونا و نیز Place Alliance تقدیر ویژه به عمل می آید.
این کارگاه فرصتی ویژه برای همه معماران و شهرسازان در ایران است که، به صورت ویژه ای، از مزایای حضور مطرح ترین نظریه پرداز شهرسازی و طراحی محیط بریتانیا در ایران و در این دوره آموزشی بهره‌مند شوند. از این رو، نگاه متفاوت پروفسور کرمونا به مقوله آموزش شهرسازی، معماری و طراحی شهری در کنار تجربیات پژوهش محور عملی در شهرهای لندن و دیگر شهرهای دنیا، می تواند تجربه ای گران‌بها برای نسل‌های جوان معمار و شهرساز به یادگار بگذارد.
پذیرفتنی است که یکی از مهمترین مهارت¬های مورد توجه توانایی “عملی ساختن دانش فراگرفته شده” است . به فراخور تجربه های کارگاه های بین المللی موفق در ایران، در صورت برنامه ریزی دقیق برای حضور، کسب دانش اولیه از پارادایم های موثر در خلق کیفیت شهری، اشتیاق و میل وافر شرکت کنندگان برای مشارکت در کارگاه، این دو کارگاه می تواند به یکی از موثر ترین کارگاه های آموزشی عملی در ایران تبدیل گردد.

صفحه دوم اخبار واطلاعیه ها

 

سخنران اصلی

پروفسور متیو کرمونا
مشاهده رزومه

رئیس شورای علمی

پروفسور مصطفی بهزادفر

دبیر اجرایی

مهندس محمد ربیعی

شورای علمی

دکتر مصطفی بهزادفر

دکتر ایرج اعتصام

دکتر کورش گلکار

دکتر جهانشاه پاکزاد

دکتر کامران ذکاوت

دکتر بهناز امین زاده

دکتر امیر شکیبامنش

مهندس محمود میریان

مهندس حبیب الله طاهرخانی

دکتر داوود صفدری

دکتر پیروز حناچی

مهندس سید محمد بهشتی

دکتر حامد مظاهریان

دکتر محمد سعید ایزدی

دکتر کیومرث حبیبی

دکتر محمد جواد مهدوی نژاد

دکتر حبیب الله بی طرف

مهندس عبدالکریم حسینی وحدت

دکتر هومن فروغمند اعرابی

دکتر هوشمند علیزاده

مهندس سینا علایی

دکتر حیدر جهانبخش

دکتر احسان رنجبر

دکتر الهام امینی

دکتر حسین ایمانی جاجرمی

دکتر زهرا سادات سعیده زرآبادی

دکتر مرتضی میرغلامی

دکتر بهادر زمانی

شورای سیاست گذاری

دکتر مصطفی بهزادفر

دکتر مهدی خاکزند

دکتر امیر شکیبامنش

دکتر مهرداد مظلومی

مهندس كريم حسيني وحدت

مهندس محمد ربیعی

دکتر هومن فروغمند اعرابی

دکتر الهام امینی

مهندس سینا علایی

مهندس یاشار سلطانی

مهندس هومن رحیمی زند

دکتر نبی الله کلبادی

دکتر محمد مهدی مولایی

دکتر مهدی امیدی

دکتر هانیه هودسونی

شورای اجرايي

مهندس پژواک سراج

مهندس محمد خالق نژاد

مهندس علی گلرخساری

مهندس حامد ولدخانی

مهندس شهاب تار

مهندس ژینا محمدی

مهندس سعیده سبحانی نیا

مهندس فرنوش شکوفان

مهندس نجمه سلیمیان

مهندس پژمان صبوری

برگزار کنندگان

دانشگاه علم و صنعت ایران

اندیشه طراحی بومی

حامیان

وزارت راه و شهرسازی

شركت مادر تخصصي عمران شهرهاي جديد

سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران

حامیان معنوی

شبکه طراحی شهری

جامعه مهندسی شهرساز ایران

انجمن طراحان شهری ایران

مدرسه معماری معمارانه

حامیان علمی

دانشگاه علم و صنعت

دانشگاه هنر تهران

دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه تهران

دانشگاه هنر اصفهان

دانشگاه یزد

دانشگاه کردستان

دانشگاه هنر اسلامی تبریز

دانشگاه علوم و تحقیقات تهران

دانشگاه آزاد تهران مرکز

دانشگاه شیخ بهایی اصفهان